انتخاب نام برای شرکت؟

کلماتی که در ثبت شرکتها استفاده می‌شوند باید فارسی باشد. ملاک فارسی بودن کلمات نام برای ثبت شرکت هم این است که در فرهنگ‌های دهخدا، معین، عمید،… وجود داشته باشد و به عنوان کلمه فارسی به آن اشاره شده باشد. نکته دیگری که در انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد این است که هرچند استفاده از اسامی شهرها ، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم خاص برای ثبت شرکت شمرده نمی‌شوند و نام شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. مثلاً “سینا ابتکار تهران” نمی‌تواند به عنوان نام شرکت انتخاب شود چون اسم شرکت باید غیر از کلمه تهران که اسم عام است باشد. مثلاً “سینا ابتکار افق تهران”.

Tags: انتخاب نام برای شرکت؟

مدارک ثبت شرکت؟

به طور کلی مدارک لازم جهت ثبت شرکت شامل کپی مدارک هویتی موسسین ، گواهی عدم سو پیشینه اعضای هیئت مدیره (به جز سهام داران خارج از اعضا) ، آدرس شرکت و میزان سرمایه اولیه میباشد.

Tags: انتخاب نام برای شرکت؟

در ثبت شرکت کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دستیابی به سود و منفعت میتوانند توانایی های خود را اعم از سرمایه،تخصص و ارتباطات در کنار یکدیکر قرار دهند که مجموع این توانایی ها در کنار هم می بایست تحت چهارچوب خاص با عقد قراردادی مابین این افراد صورت پذیرد .

اما در ثبت موسسه غیر تجاری، اشخاصی حقوقی هستند که فقط در زمینه امور خدماتی مشغول هستند و برخلاف شرکتها جنبه تجارتی ندارند.موسسات غیر تجاری به دو قسم میباشند. انتفاعی و غیرانتفاعی

مقصود از موسسات انتفاعی اشخاصی حقوقی میباشند که مقصود از تشکیل آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضاء خود میباشد و موسسات غیرانتفاعی جهت تقسیم منافع و تقسیم سود تشکیل نشده اند و مانند انجمن ها و سندیکاها، اتحادیه ها، احزاب و دستجات سیاسی و NGO ها میباشد. جهت ثبت موسسات غیرانتفاعی باید بعد از مراجعه به ثبت شرکت فردا از سازمان ها یا وزارتخانه های مربوطه مجوزات حصال گردد.

Tags: تفاوت شرکت و موسسه ؟

تفاوت ثبت برند فارسی و لاتین

قبل از ثبت برند لاتین نیاز به ارائه کارت بازرگانی شخصی یا شرکتی میباشد. ثبت شرکت فردا اخذ کارت بازرگانی را برای اشخاص حقیقی یا حقوقی انجام میدهد. در ثبت برند فارسی نیازی به ارائه کارت بازرگانی نیست.

Tags: تفاوت ثبت برند فارسی و لاتین

تفاوت علامت جغرافیایی با برند

علایم جغرافیای کالا یا محصولاتی را معرفی می کند که منشأ آن در قلمرو کشور عضو یا منطقه خاصی از آن است . مثلاً آبلیموی شیراز. در حالیکه علایم تجاری کالا و خدمات یک مؤسسه یا تولید کننده را معرفی می کند. مثلاً آبلیموی یک و یکو علایم جمعی علایمی هستند که گروه خاصی را که در هر کجای کشور به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند معرفی می کنند.

Tags: تفاوت علامت جغرافیایی با برند

برند غیر قابل ثبت

۱٫ نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد

۲٫ خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

۳٫ مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.

۴٫ عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمانهای بین الدولی یا سازمانهایی که تحت کنواسیونهای بین المللی تأسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد. مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

۵٫ عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است.

۶٫ عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

۷٫ عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا وخدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

Tags: برند غیر قابل ثبت