بخشنامه ۱۰۹۲۴۷/۹۲ مورخ ۲۶/۶/۹۲راجع به اجرای تکالیف بند ۲۷ قانون بودجه ۹۲ به منظور تبیین الزامات قانونی شرکت ها و موسسات مشمول واگذاری به انضمام فهرست شرکت های معرفی شده توسط سازمان سرمایه گذاری

///بخشنامه ۱۰۹۲۴۷/۹۲ مورخ ۲۶/۶/۹۲راجع به اجرای تکالیف بند ۲۷ قانون بودجه ۹۲ به منظور تبیین الزامات قانونی شرکت ها و موسسات مشمول واگذاری به انضمام فهرست شرکت های معرفی شده توسط سازمان سرمایه گذاری

بخشنامه ۱۰۹۲۴۷/۹۲ مورخ ۲۶/۶/۹۲راجع به اجرای تکالیف بند ۲۷ قانون بودجه ۹۲ به منظور تبیین الزامات قانونی شرکت ها و موسسات مشمول واگذاری به انضمام فهرست شرکت های معرفی شده توسط سازمان سرمایه گذاری

اداره کل  محترم ثبت اسناد واملاک استان …………                                    ۱۰۹۲۴۷/۹۲

سلام علیکم                                                                                         ۲۶/۶/۹۲

احتراما در اجرای تکالیف  والزامات مقرر در بند ۲۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ و مکاتبات متعدد سازمان خصوصی سازی از جمله نامه شماره ۱۵۱۰۹/۱۰ مورخ ۱۲/۶/۱۳۹۲ جهت تبیین الزامات قانونی شرکت ها و موسسات غیر تجاری مشمول واگذاری  به استحضار می رساند :

۱-    در اجرای  بند ۲ ـ ۲۷  قانون بودجه سال ۱۳۹۲ ، مراجع ثبت شرکت ها  وموسسات غیر تجاری مکلف است ثبت هرگونه تغییرات در زمینه اساسنامه، سرمایه و همچنین ثبت هرگونه دخل و تصرف در اموال شرکتهای مزبور از جمله نقل و انتقال، ترهین، خرید و فروش و اجاره  بنگاه های در حال واگذاری و واگذار شده بصورت کنترلی  ( لیست پیوست ) را پس از أخذ مجوز کتبی از سازمان خصوصی‌سازی انجام‌دهد.

۲-    در خصوص اشخاص حقوقی در حال واگذاری و در اجرای بند ۹ ـ ۲۷  قانون بودجه مذکور و ماده (۱۸) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل‌ و چهارم (۴۴) قانون اساسی، از زمان تصویب عنوان هر بنگاه در فهرست بنگاههای قابل واگذاری توسط هیأت واگذاری، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است با تصویب هیأت وزیران نسبت به تشکیل مجامع عمومی آن بنگاهها متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی (رئیس‌مجمع) و دادگستری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذی‌ربط و یا نمایندگان تام‌الاختیار آنها و با حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی، نماینده هیأت واگذاری و نماینده اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران اقدام نماید. مجمع عمومی با رعایت قوانین و مقررات مربوط عهده‌دار انتخاب اعضای هیأت‌مدیره و بقیه وظایف مجامع عمومی است. صورتجلسات مجامع و هیأت مدیره شرکتهای مذکور خارج از ضوابط این بند فاقد اعتبار است و مرجع ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری و سایر مراجع موظفند از پذیرش و ثبت صورتجلسات مزبور خودداری نمایند .

۳-    با توجه به مکاتبات متعدد سازمان خصوصی سازی در سنوات گذشته از  جمله نامه شماره ۸۷۵۸/۲۰ مورخ ۹/۴/۱۳۹۲ ، شرکت های غیر دولتی ( شرکت های که سهام متعلق به دولت در آنها کمتر از ۵۰ %  می باشد ) مشمول واگذاری ، برگزاری مجامع عمومی آنها با حضور سهامداران شرکت و نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار می گردد .

بپیوست لیست شرکت های مشمول واگذاری ( واگذار شده بصورت کنترلی و در حال واگذاری ) جهت انطباق با قوانین و موارد فوق ارسال می گردد .

مرتضی ادب

مدیر کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری

By |۱۳۹۴-۷-۱ ۰۸:۲۳:۵۵ +۰۳:۳۰شهریور ۳۱ام, ۱۳۹۴|بخشنامه ها|۰ نظر

About the Author:

من مشاور حقوقی ثبت سفیر هستم. خوشحال می شوم بتوانم کمکتان کنم. شما می توانید سوالات خود را در قسمت های نظرات و یا بخش مشاوره وبسایت بپرسید. همچنین می توانید با شماره 88880727 021 تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید و یا عدد 1 را به 1000727 ارسال فرمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

نظر بدهید