نشانه جغرافیایی چیست؟

نشانه جغرافیایی چیست؟

نشانه جغرافیایی، نشانه ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می سازد، مشروط بر اینکه کیفیت و مرغوبیت شهرت یا سایر خصوصیات کالا اساساً قابل انتساب به مبدا جغرافیایی آن باشد. کالای مذکور در این تعریف ، به هر گونه محصول طبیعی و کشاورزی و یا فرآورده های آن یا صنایع دستی و یا تولیدات صنعتی اطلاق می شود.

از این تعرف می توان استنباط نمود که نشانه جغرافیایی شامل علائمی می شود که به معرفی منشا محلی منطقه ای و یا سرزمینی کالایی می پردازد و کیفیت و شهرت و ویپگی های کالا به آن منشا نسبت داده می شود. بر اساس نشانه جغرافیایی می توان دریافت که کالای مورد نظر در کدام کشور و یا در کدام ناحیه از کشوری تولید شده است.

به عنوان مثال می توان به خاویار ایران یا پسته کرمان و پنیر لیقوان و یا گلاب قمصر کاشان اشاره نمود. در حقیقت نشانه جغرافیایی بیانگر ریشه جغرافیایی مشخص کالایی معین می باشد که کیفیت آن کالا را به محلی مرتبط می سازد و سبب ایجاد اطمینان برای مصرف کننده نسبت به آن کالا می گردد.

دو دسته متمایز از کالاها مشمول نشانه جغرافیایی می باشند یک دسته محصولات کشاورزی و طبیعی که وابستگی تام با آب و هوای خاص منطقه دارند و بلحاظ برخورداری از طبیعت خاص طبیعی به آن منطقه منتسب می شوند مثل گلاب قمصر کاشان و خاویار ایران.

دسته ای دیگر شامل صنایع دستی و یا تولیدات صنعتی می گردد که عامل انسانی نیز در تولید آن دخالت دارد مثل ترمه و شیرینی یزد یا فرش تبریز. به نحوی که امکان تولید این دسته از کالاها در مناطق دیگر با همان کیفیت و خصوصیت وجود دارد ولی برقراری رابطه بین این محصولات با مکان خاصی موجب تبادر اذهان عمومی در انتساب آن کالا به محل جغرافیایی معین می گردد

By | ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۰۸:۰۰:۰۶ +۰۳:۳۰ خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۵|نمونه رای دادگاه در مورد علائم تجاری|۰ نظر

About the Author:

مشاور حقوقی

نظر بدهید